Akty strzeliste – małe zastrzyki łaski (1)

virgin-mary-annunciate-1433

Przygotowując wpisy na temat odpustów z książki ks. Arndta SJ odkryliśmy mnóstwo nieznanych lub zapomnianych modlitw, z którymi przed Soborem związane były odpusty czasowe lub zupełne. Chociaż z większością z nich odpusty związane już nie są, to są to jednak modlitwy o takiej jakości i głębi teologicznej, że warto się z nimi zapoznać i nauczyć niektórych na pamięć. Dlatego też będziemy sukcesywnie różne modlitwy z Raccolty na nasz blog wstawiać, by naszych czytelników ubogacić. Oczywiście zyskiem odmawiania tych modlitw jest wzrost łaski, a nie „załatwienie” sobie czegoś u Pana Boga.

Akty strzeliste

Akty strzeliste są krótkimi, bo składającymi się z jednego lub kilku zdań, modlitwami, które trwają kilka sekund, a które można kilka lub kilkanaście razy dziennie zanosić do Boga szczególnie wtedy, gdy zajęci jesteśmy innymi sprawami. To krótki oddech duszy wołąjący do Boga o napełnienie. Dobrze jest nauczyć się ich na pamięć, także w wersji łacińskiej, i postanowić sobie posługiwać się np. kilka razy dziennie jednym aktem strzelistym prowadząc samochód, siedząc na zebraniu, czy wygłaszając wykład. Jest to bardzo skuteczna i dyskretna forma napełniania się łaską, podobnie jak sportowcy uzupełniają braki pomiędzy posiłkami cukrem gronowym lub glukozą. Jeżeli posługiwanie się aktami strzelistymi wejdzie nam w krew nie będziemy tracić pamięci o Bogu przez cały dzień i zdołamy wypełnić czas pomiędzy modlitwą poranną a modlitwą wieczorną, które, jak mamy nadzieję, każdy za naszych czytelników odmawia.

Wybrane akty strzeliste

  • Deus meus et omnia! Bóg mój i wszystko! (św. Franciszek z Asyżu)

  •  Jesu, Deus meus, super omnia amo te. Jezu, Boże mój, kocham Cię nade wszystko.
  • Słodkie Serce mojego Jezusa, spraw, niech Cię kocham coraz więcej.
  • Angele Dei, qui custos es mei, me tibi commisum pietate superna illumina, custodi, rege et guberna! Amen. Aniele Boży, stróżu mój, mnie Tobie z dobroci Boskiej poleconego strzeż, rządź i kieruj. Amen.

 

  • Fiat, laudetur atque in aeternum superexaltetur justissima, altissima et amabilissima voluntas Dei in omnibus. Niech się dzieje i niech będzie chwalona i na wieki sławiona najsprawiedliwsza, najwyższa i najmiłościwsza wola Boża we wszystkim.

Z doświadczenia wynika, że lepiej pamięta się coś w języku obcym, gdyż mózg musi tworzyć więcej połączeń, a łacina działa uświęcająco i rzeczywiście antydemonicznie. Więc ucząc się tych aktów także po łacinie zwiększamy nasze zasługi. Teksty łacińskie są sformułowane wierszem lub napisane rytmicznie, tak że lepiej zapadają w pamięć niż wersja polska. Zatem zachęcamy do łaciny.

Nasze subskrypcje

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj
error: Content is protected !!
×
×

Koszyk

%d bloggers like this: