Poulain SJ: Rozdział XXII. Objawienia i wizje (40). § 4. Wnioski, które można wyciągnąć z powyższych uwag.

Data

67. Dla osądzenia, czy ekstazy są Boże, trzeba się trzymać tych samych zasad, jakie postawiliśmy dla objawień, lecz należy pilnie zbadać charakter osoby.

Dwie główne informacje, które musimy zdobyć, są takie:

1) Jakimi myślami zajmuje się dusza w oderwaniu od zmysłów? Czy pochłaniają ją wysokie poznania intelektualne i czy porywa ją ogromna miłość?

2) Na jakim stopniu cnoty była ona przed dojściem do tego stanu i czy owocem ekstazy był wielki postęp w cnocie?

Jeśli odpowiedzi będą pomyślne, istnieje prawdopodobieństwo Bożego początku. Ani zły duch, ani żadna choroba nie mogą takich skutków spowodować.

Odnośnie objawów fizjologicznych, na ogół nie można w nich szukać wskazówki. Omdlenie może niekiedy przybierać wygląd podobny do ekstazy. Mogą jednak przy tym wystąpić zjawiska wykluczające naturalne przyczyny, np. lewitacja [8].

68. U niektórych osób złączonych z Bogiem to dodawanie znaków objawienia wspomaga albo zastępuje nadprzyrodzona intuicja. Nazywa się ona darem wlanym rozróżniania duchów, w przeciwieństwie do nabytego.

Scaramelli tak opisuje dar wlany:

„Jest to instynkt czy światło Ducha Św. dla poprawnego rozróżnienia w sobie lub w drugich, czy poruszenia duszy pochodzą od dobrego, czy też od złego ducha” (Discern., n. 21).

69. W życiu niektórych świętych znajdujemy nie tylko prośby o ogólne potwierdzenie jakimś znakiem pewnych objawień czy projektów, lecz prośbę o znak konkretny, który by sprawę tę zdecydowanie rozstrzygał: jeśli znak ten się spełni, znaczy to, że Bóg rzecz potwierdza. Czy można takiemu znakowi zaufać i w ogóle prośbę o taki znak Bogu przedkładać?

Pomijam wypadek specjalnego oświecenia przez Ducha Św., które samo już dowodzi, że Bóg chce takiego znaku użyć.

W zwykłych warunkach, jeżeli jako znaku żąda się cudu i ten cud się ziści, widocznie Bóg rzecz potwierdza [9]. Najczęściej jednak nie posłucha Pan naszej prośby, która istotnie, bez natchnienia Bożego, nie jest roztropna. Tak np. pomylił się proboszcz z Lourdes, który kazał Bernadecie prosić dla stwierdzenia prawdziwości objawień, żeby zakwitła rosnąca koło groty dzika róża, i to w miesiącu lutym. Róża nie zakwitła, lecz w świętej grocie zdarzył się inny cud, bardziej pożyteczny: wytrysło źródło!

Św. Aniela z Foligno prosiła Boga, aby na znak prawdziwości objawień dał jej drogi kamień albo zapalił świece, którą trzymała w ręku. Zbawiciel odmówił tego znaku:

„To, o co prosisz, dałoby ci tylko chwilę radości… dam ci znak lepszy, który ciągle widzieć będziesz w twojej duszy: zostaniesz rozpalona miłością Bożą i oświecona wewnętrznie poznaniem Boga. To najpewniejszy znak, że ja działam w tobie… Dusza twoja będzie płonąć miłością i przez tę miłość ku mnie będziesz znosić wszystkie utrapienia. Jeśli ktoś cię skrzywdzi słowem lub czynem, będziesz uszczęśliwiona z tego i wołać będziesz, żeś niegodna takiej łaski” (Żywot, r. 29).

[8] Nie mówię tu o aureolach, bo nie jest całkiem wykluczone, że mogą mieć naturalne powody. Dr Féré zapewnia, że widział u dwóch histeryczek blaski pomarańczowej barwy koło głowy i rąk (Revue de médecine, 10 kwietnia 1905). Szkoda, że tego nie sfotografowano i nie zbadano, czy obserwacje prowadzono z należną ostrożnością.

To samo trzeba powiedzieć o miłych woniach różnego rodzaju, które odczuwano u świętych za życia lub po śmierci. Nie można z góry uważać tych woni za cudowne, bo pewne wonie pojawiają się niekiedy w sposób chorobliwy, lecz trzeba wpierw dokładnie zbadać wszystkie okoliczności (zob. artykuł dra Dumas w Revue de Paris, 1 grudnia 1907).

[9] Wiel. Maria od Opatrzności, założycielka sióstr Pomocnic Dusz Czyśćcowych, na rozkaz swego spowiednika prosiła Boga o wskazanie domu, który mogłaby nabyć dla swego zgromadzenia. Spowiednik, świątobliwy O. Aussant OP, kazał za natchnieniem Bożym iść jej na pewną ulicę (de la Barouillère) i zatrzymać się przed domem, gdy usłyszy głos w sercu. Stało się tak i nabyty dom został domem macierzystym zgromadzenia.

[the_ad id="53440"]

Pełen dostęp do treści i komentarzy dla subskrybentów. Zaloguj się lub przejdź do Rejestracji.

 


Nasze subskrypcje

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj

Więcej
wpisów

You cannot copy content of this page

en_USEnglish
×
×

Cart