Tradycja i Wiara

Św. Alfons Liguori, Przygotowanie do śmierci – Rozmyślanie XXVI – O karach piekła (2 z 3)

Posłuchaj
5/5 - (1 głosy)

PUNKT II.

Następnie kara, jaka najbardziej dręczy zmysły potępionego, jest ogień piekielny, który trapi zmysł dotykania1. O czem czyni Pan na sądzie szczególną wzmiankę: Idźcie odemnie przeklęci w ogień wieczny2. Nawet na ziemi, największą ze wszystkich kar jest kara ognia; lecz taka jest różnica pomiędzy ogniem ziemskim, a ogniem piekielnym, mówi święty Augustyn, że ziemski zadaje się być tylko malowanym. I św. Wincenty Ferreryusz powiada, że w porównaniu z piekielnym, ogień ziemski jest stworzony do naszego użytku; ogień zaś piekła stworzony jest jedynie dla dręczenie, mówi Tertulian. Gniew Boga, zapala ten mściwy ogień3. Stąd, ogień piekielny nazwany jest przez Izajasza proroka duchem gorejącym4. Potępiony wtrąconym będzie nie do ognia, lecz w ogień. A tak nieszczęsny otoczony będzie ogniem, jako drzewo w piecu. Potępiony znajdować się będzie w otchłani ognia pod sobą, w otchłani ognia nas sobą i w otchłani ognia około siebie. Czy dotknie się, czy spojrzy, czy westchnie, ujrzy, odetchnie tylko ogniem, jako ryba w wodzie. Lecz ogień ten, nie tylko będzie otaczał potępionego; wejdzie on i do wnętrzności jego, aby go więcej dręczył. Całe ciało jego stanie się ogniem; a tak palić się będą trzewia w brzuchu, serce w piersiach, mózg w głowie, krew w żyłach i szpik w kościach: każdy potępiony obróci się w piec ognisty5.

Niektórzy nie mogą wytrzymać gorąca, chodząc po drodze rozpalonej silnymi promieniami słońca, nie mogą zostawć w izbie zamkniętej, pełnej gorącego zaduchu; nie zniosą spadającej ze świecy iskry na rękę: a nie obawiają się ognia, który pożera, jako mówi Prorok Izajasz6. A jako zwierz drapieżny pożera koźlątko, tak ogień piekielny pożera potępionego; pożera go, lecz nie daje mu nigdy śmierci. Nie zaprzestawaj bezrozumny, powiada święty Piotr Damianin, mówiąc do nieuczciwego, nie zaprzestawaj zadowalać twojego ciała; przyjdzie dzień, w którym twoje nieprawości obrócą się wszystkie w podpałki we wnętrznościach twoich, które rozniecą tem większe i bardziej palące płomienie, wśród których dręczonym będziesz w piekle7. Dodaje święty Hieronim, że ogień piekielny przyniesie w sobie sumę wszystkich boleści i utrapień, jakie się cierpią na tej ziemi: boleści boku, głowy, trzewiów i nerwów. W ogniu tym, będzie i kara zimna: Niech przejdzie do wielkiego gorąca z wód śnieżnych8. Lecz zawsze trzeba rozumieć, że wszystkie kary ziemskie, są bladym cieniem, jako mówi święty Jan Złotousty, w porównaniu z karami piekła.

Władze duszy będą też miały właściwe cierpienia. Potępiony będzie cierpiał na pamięci, przypominając czas, jaki miał w życiu doczesnem dla zbawienia siebie, a spędził go dla potępienia swojego; przypominając łaski, jakie otrzymał od Boga, a nie chciał z nich korzystać. Na rozumie, rozważając wszelkie dobro, które stracił, Niebo i Boga, i że dla odzyskania tej straty nie ma już sposobu. Na woli, widząc, że zawsze odmawianem mu będzie to wszystko, o coby prosił: Żądza niezbożnych zaginie9. Nie otrzyma nigdy tego, czego pożąda, a będzie miał zawsze wszystko czego nienawidzi, kary zaś te, będą wieczne. Chciałby uciec od tych mąk, znaleźć spokój; lecz zawsze będzie męczony i nie będzie miał nigdy spokoju.

MODLITWA

O Jezu mój! Twoja krew i Twoja śmierć, są nadzieją moją. Tyś umarł, byś uwolnił mnie od śmierci wiecznej. Ach Panie! I któż więcej uczestniczył w zasługach męki Twojej, jako ja nędzny, który tyle razy zasłużyłem na piekło? Nie dopuszczaj, o Panie, abym nadal był niewdzięcznym za te łaski, jakie mi wyświadczyłeś. Tyś wybawił mię od ognia piekielnego, albowiem nie pragniesz tego, abym w tym ogniu męczarni pozostawał, lecz abym gorzał słodkim ogniem Twojej miłości. Dopomóżże żądaniu. O Matko Boska! Módl się za mną grzesznym. Twoja przyczyna wybawiła mię od piekła; za tąż samą przyczyną, wybaw mię, o matko moja, od grzechu, który jedynie wtrącić mię znowu mógłby do piekła.

1 Ekkl. VII. 19

2 Mat. XXV. 41.

3 Jer. XV. 14.

4 Iz. IV. 4.

5 Ps. XX. 10.

6 Iz. XXXIII. 14.

7 Św. Piotr Dam. List. 6.

8 Hiob, XXIV. 19.

9 Ps. CXI. 10

Translate

Reklama

Ostatnie wpisy

Komentarze

Popularne

Niska skuteczność egzorcystów - czy musi tak być?
Ponowne święcenia kapłańskie ks. Jacka Bałemby SDB. Kapłaństwo jako takie (1 z 4)
Bractwo św. Piusa X: nadużycia seksualne w Afryce, ks. Stehlin doprowadzał chłopców
15-go Sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Bractwo św. Piusa X nie jest wyjściem: Przyczyny moralne (3 z 3)
O. Wojciech Gołaski OP odchodzi do FSSPX lub "gdy zabraknie cukierków".

Archiwa

Hierarchicznie
Chronologicznie

Podziel się

Reklama

Nasze Produkty

Datki

Darowizna przez Paypal

Chcesz pomóc przez Paypal? Wybierz dowolną kwotę. Jeśli możesz, przejmij opłaty Paypal, to więcej do nas dotrze. Dobroczyńców zapewniamy o modlitwie. Bóg zapłać!

20,00 PLN

Dodaj komentarz

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Przelewem

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 12 Miesięcy

Indywidualna

330,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj
Tradycja i Wiara