Portal dla katolików. Duchowość, doktryna polemika.

Ze względu na dużą ilość komentarzy Forum zostanie zamknięte. Pytania niezwiązane z poszczególnymi wpisami prosimy kierować tutaj, to jest na stronę Pytania do Redakcji.

Ten post ma 14 komentarzy

 1. Tomcio

  Nie mogę odnaleźć tego wpisu, gdzie podawało się uwagi techniczne, więc piszę tutaj:

  Obiecałem napisać kilka słów nt. czcionek, ale za Chiny nie mogę się do tego zabrać… zwłaszcza, że strona wygląda coraz lepiej i bez moich uwag. Proszę tylko uważać, żeby nie przesadzić z grubością (wagą) czcionek i unikać skrajności. Zarówno czcionki zbyt tłuste, jak i zbyt cienkie są słabo czytelne. W nagłówkach artykułów, w górnym menu i jeszcze w paru miejscach przewija się właśnie taki „chudzielec”. Jeśli to się komuś podoba, to oczywiście jego sprawa, natomiast przy małym rozmiarze jest właśnie słabo czytelne, takie cieniuśkie, wychudzone…

  1. Dziękuję, poprawki trwają. Ten temat ma możność zrobienia podglądu na komputer, tablet i komórkę, wiec niestety to, co wygląda dobrze na jednym, nie wymaga dobrze na drugim. Więc zdecydowałem się na taki kompromis. Myślę, ze większość czyta na komputerze, a potem na komórce, a te też są różnej wielkości.

 2. Prospector Veritatis

  Mam pytanie. Zostałem ostatnio zapytany o akcje „różaniec do granic nieba” i modlitwy które są tam zawarte. Po przeczytaniu ich mam bardzo sceptyczną opinie, te modlitwy brzmią dziwnie co tez powiedziałem w odpowiedzi. Mógłby Pan zobaczyć te dwie modlitwy i napisać jak one oraz ta akcja z teologicznego punktu widzenia wyglądają?

  W linku poniżej treść modlitw oraz całego wydarzenia.
  https://rozaniecdogranic.pl/modlitwa

 3. Przeczytałem i mogło być gorzej. Jest to jakaś kolejna pobożna bogoojczyźniana akcja, która większych szkód nie wyrządzi ani też korzyści nie przyniesie.

  1. Dlaczego „do granic nieba”? Niebo nie ma granic, a nasza modlitwa do świętych w niebie na żadne granice nie napotyka.

  2. Jeśli „Bóg Ojciec jest całkowicie wolny w swoich decyzjach, On decyduje jakie łaski nam ofiaruje,” to po co ta akcja i modlitwa? Może jest to jakaś liturgiczna tęsknota za oktawą Wszystkich Świętych, którą zniesiono?

  3. Modlitwa do Boga Ojca jest sentymentalna, „za życiem” i większych szkód nie powoduje.

  4. Modlitwa do dzieci zawiera natomiast poważny błąd teologiczny, bo dzieci nieochrzczone Boga twarzą w twarz nie oglądają, so są w limbusie, który jest częścią piekła i ich kara, z powodu grzechu pierworodnego, polega właśnie na tym, że tego oglądu nie mają. Czy są potępione? Tak są, bo są pozbawione oglądu Boga, jak i pozytywnych kar piekła. A modlić się do dusz potępionych nie wolno.Być może otwiera się furtkę demonowi, który się za takie dziecko poczęte podszyje.

  Niedawno ktoś zapytał mnie, czy wolno modlić się do dusz czyśćcowych, a nie tylko za nie. Odpowiedź jest taka, że nigdy takiej liturgicznej tradycji nie było, ale Kościół tego nie zakazywał i tolerował, Istnieją pozytywne wypowiedzi na ten temat synodów prowincjonalnych z XIX wieku, w 1885 w Wiedniu i w 1865 w Utrechcie oraz modlitwa Leona XIII z 1889 roku (Acta Sedis XXII, 743, która jednak nie figuruje już w zbiorach odpustów z 1937 i z 1950 roku), podaję za Diekamp-Jüssen, Katholische Dogmatik, Wil 2012, 1203. Ale dusze w czyśćcu są w czyśćcu, a dusze dzieci nieochrzczonych nie.

  Myślę, że była powściągliwość odnośnie tych dusz czyśćcowych, ponieważ granica z kultem przodków i spirytyzmem może być płynna. Modlę się do mojej babci w czyśćcu, żebym zdał egzamin.

  Ta akcja to takie „wszystko w jednym”: Bóg, ojczyzna, dzieci poczęte etc., a tymczasem Tradycją Kościoła jest prosić konkretnie o konkretne łaski i taka jest modlitwa liturgiczna obecna choćby w kolektach Vetus Ordo.

  Więc dobrze Pan sprawę czuje, odradzam.

 4. MariaMagdalena

  Pomimo przedłużenia subskrybcji, nie mam dostępu do pełnej treści.

  1. Przykro mi. Szukam przyczyny. Czy inni czytelnicy też mają ten problem? Czy dotyczy to wszystkich wpisów, czy tylko niektórych?

 5. Barbara

  Szukam artykułów na temat biskupa Schneidera. W marcu zaczął się cykl „Papież heretyk automatycznie traci urząd lub błędy biskupa Schneidera 1z 4”, potem ukazał się jeszcze jeden artykuł z tego cyklu, a powinny być 4. Czy pozostałe w ogóle się ukazały, a jeżeli tak to kiedy? Pamiętam też, że Redakcja pisała o biskupie w kontekście przynależności do jakiegoś zgromadzenia, co tłumaczyłoby jego tok myślenia. Być może było to w komentarzach.Byłabym wdzięczna za odnalezienie tego tekstu.

  1. Tak rzeczywiście, jest tylko 2 z 4. Muszę sprawdzić, czy więcej napisałem, bo chyba nie.

 6. Barbara

  Coś nie działa, nie mogę otworzyć wpisu.

 7. quaerere1

  Ja też nie mogę otworzyć ostatniego wpisu.

 8. Barbara

  Chyba żadnego

   1. Traditio et Fides

    Naprawiłem chwilowo. Znowu coś spowodowało problem. My już wiemy, nieznani sprawcy. >(

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podziel się:

Like this:

Like Loading...
%d bloggers like this: