Tradycja i Wiara

John Lamont, FSSPX i infiltracja sprawców seksualnych (7 z 8)

W środowisku wymagającym ślepego posłuszeństwa sadysta lub masochista łatwo się ukryje, gdyż jego cechy osobowości będą postrzegane jako pozytywne, a przy bezwzględnej lojalności nikt nie będzie zadawał zbyt wielu pytań.

Idealny kamuflaż

Nie tylko abp. Lefebvre był nieświadomy ryzyka wyświęcania mężczyzn tego typu, osobom tego rodzaju łatwo przyszło zaprezentować mu ich cechy charakteru jako cnoty. W rozmowie z The Wanderer [konserwatywny tygodnik amerykański] ks. Paul Aulagnier zauważył, że abp. Lefebvre

„nienawidził rewolucyjnego ducha współczesnego świata, który odmawiał podporządkowania, poddania, podporządkowania stworzonemu porządkowi, boskiemu porządkowi”. 

Te wypaczone osoby mogłyby z łatwością przedstawić się mu jako podzielające tę nienawiść i jako znajdujące się w 100% w tym względzie po jego stronie.

Seminarium św. Tomasza z Akwinu dawniej w Winona, MN

Co więcej, w ustalonym przez niego układzie, osiągnęli do pewnego poziomu dobre wyniki. Ich dążenie do władzy i zamiłowanie do poniżania swoich podwładnych oznaczało, że w społeczności religijnej utworzonej na przedsoborowych zasadach, które wymuszały ślepe i niekwestionowane posłuszeństwo, mogli zapewnić dyscyplinę i sprawić, by sprawy układały się dobrze w oczach przełożonych. Ich metody i osobowości sprawiły, że nie mogli osiągnąć znaczących osiągnięć ani pobudzić rozwoju społeczności, za które byli odpowiedzialni. Ich wpływ wyjaśniałby wiele z ogromnego wskaźnika marnotrawstwa [tj. wskaźnik tych, którzy upuścili FSSPX lub kapłaństwo] wśród księży FSSPX, szacowanego na 40% po święceniach. Ale te niepowodzenia można było wytłumaczyć trudnościami działania we wrogim, antykatolickim świecie.

Wiele osób, łącznie z autorem tego artykułu, było zdumionych i przerażonych skrajnym kontrastem między doktrynami moralnymi i teologicznymi, które są powodem przynależności do FSSPX, a praktyką Bractwa ochrony sprawców seksualnych. Ale z punktu widzenia samych sprawców ten kontrast miał istotne zalety. Zapewniał im idealny kamuflaż i umożliwiał odwoływanie się do doktryn, które łamali, by samych siebie chronić. Ponieważ wiara katolicka jest w rzeczywistości prawdziwa, dlatego dostarcza najlepszej i najsilniejszej przynęty, by przyciągnąć ludzi do akceptacji układu podobnego do sekty. W pokręconej psychologii nadużyć seksualnych i socjopatów to kłamliwe odwołanie się Wiary, którą profanowali, dodawał ich nadużyciom dodatkowej przyjemności i pikanterii.

Wydaje się, że u FSSPX w Stanach Zjednoczonych pojawiły się dodatkowe szczególne czynniki. Pierwotna próba założenia FSSPX w Stanach Zjednoczonych okazała się fiaskiem, w wyniku którego wielu księży wyświęconych przez Bractwo porzuciło je na rzecz sedewakantyzmu. Arcybiskup Lefebvre, zgodnie z tym, co słyszałem, był w rezultacie skłonny zrezygnować ze Stanów Zjednoczonych. Wyperswadował mu to ówczesny ks. Richard Williamson, jeden z niewielu księży FSSPX w Stanach Zjednoczonych, który nie przeszedł na sedewakantyzm.

Reklama własna: Odwiedź nasz sklepik online!

Od tego momentu Williamson był najbardziej wpływową postacią założycielską Bractwa w Stanach Zjednoczonych. Jego antysemityzm i sympatie do nazistów są dobrze znane, ale nie wyczerpują jego odrażających cech. Nawet najbardziej wyprani z mózgów zwolennicy FSSPX obserwowali, że czasami jego zachowanie jest dziwaczne, nienormalne i niezdecydowane.

Pewien były nowicjusz w klasztorze kontemplacyjnym FSSPX powiedział mi, że kiedy Williamson przyszedł, aby wygłosić duchową konferencję dla mniszek, jego przemówienie dotyczyło wyłącznie teorii spiskowych na temat zabójstwa Prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Były kleryk FSSPX, Arturo Vasquez, zauważył: „Wszedłem w kręgi FSSPX pod koniec lat 90., kiedy potężny triumwirat ks. Petera Scotta, ks. Ramona Anglesa i bp. Williamsona rządził dystryktem Stanów Zjednoczonych, zamieniając go niemal w skrajnie prawicową sektę”.

Ks. Ramon Angles, oskarżony o pederastię w USA i Irlandii

Ksiądz Angles jest przykładem wspomnianego połączenia poglądów nazistowskich i pederastii, który czcił Hitlera i gwałcił analnie 14-letniego chłopca Michaela Gonzaleza, który następnie popełnił samobójstwo oraz odniósł się do zbrodni Anglesa w swoim liście pożegnalnym. Połączenie Williamsona, Scotta i Anglesa było receptą na niespotykaną katastrofę, tworząc wspólnoty FSSPX w Stanach Zjednoczonych, które generowały wszelkiego rodzaju fizyczne i seksualne nadużycia.

W przypadku FSSPX w Stanach Zjednoczonych można się zastanawiać, czy nie zadziałał tam pewien europocentryzm. Czy ekstremalne i rażące metody przywództwa FSSPX w Stanach Zjednoczonych – i warunki, które wytworzyły – byłyby postrzegane jako akceptowalne przez Bractwo na przykład we Francji? Prawdopodobnie nie, ale oczekiwania wobec środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych [Red. amerykańskie centrum Bractwa znajduje się w Kansas City] były mniejsze. I trzeba też przyznać, że bp. Metody Williamsona przyniosły rezultaty w skali materialnej. Zbudował wspólnotę, która zbierała pieniądze, generowała powołania, budowała i wypełniała seminaria. Trzeba niestety przyznać, że było to możliwe, ponieważ pod jednym względem jego metody były dostosowane do amerykańskiego środowiska.

Amerykanie mają wiele dobrych cech i mam nadzieję, że nie zgorszy się stwierdzenie, że podobnie jak wszystkie inne narodowości mają też pewne słabe punkty. Jednym z nich jest pewna podatność na atrakcyjność sekt religijnych. Kraj został przecież założony przez purytanów, którzy byli sekciarzami, a ich wpływ można odczuć do dziś – na przykład w poprawności politycznej, która jest sekciarskim kultem o charakterze świeckim. Williamson (Anglik) wiedział o tym i pracował nad tym słabym punktem, aby rozwinąć grupy podobne do sekty w FSSPX w Ameryce.

Dr John R.T. Lamont jest kanadyjskim filozofem i teologiem. Studiował w Dominican College w Ottawie i Oxford University, wykładał filozofię i teologię w katolickich seminariach. Jest autorem wielu prac naukowych oraz książki Divine Faith.

Źródło

Translate

Reklama

Ostatnie wpisy

Komentarze

Popularne

Bractwo św. Piusa X nie jest wyjściem: Przyczyny moralne (3 z 3)
Bractwo św. Piusa X: nadużycia seksualne w Afryce, ks. Stehlin doprowadzał chłopców
Ponowne święcenia kapłańskie ks. Jacka Bałemby SDB. Kapłaństwo jako takie (1 z 4)
Bractwo św. Piusa X nie jest wyjściem: Przyczyny moralne (1 z 3)
Niska skuteczność egzorcystów - czy musi tak być?
Historia adwokata diabła (2 z 3)

Archiwa

Hierarchicznie
Chronologicznie

Podziel się

Reklama

Nasze Produkty

Datki

Darowizna przez Paypal

Chcesz pomóc przez Paypal? Wybierz dowolną kwotę. Jeśli możesz, przejmij opłaty Paypal, to więcej do nas dotrze. Dobroczyńców zapewniamy o modlitwie. Bóg zapłać!

20,00 PLN

Dodaj komentarz

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Przelewem

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 12 Miesięcy

Indywidualna

330,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj