Jak rozpoznać „katolicką sektę”? (3 z 6) Przyczyny braku kontroli

The-Burial-of-Count-Orgaz

Przyczyny braku kontroli ruchów

Dlaczego ruchy nie są lepiej kontrolowane? Ponieważ po Soborze w ogóle kontroluje się mniej, a ostatnio stosuje „logikę miłosierdzia”, a po drugie stanowią one naprawdę jedyne wskaźniki wzrostu pobożności posoborowej, gdyż zgodnie z prawdą rzec można, że w diecezji X ogólna ilość dominicantes, czyli uczęszczających co niedzielę do kościoła i communicantes, czyli przystępujących do komunii, spadła, ale za to do ruchu Y przynależy tyle, a tyle osób i więcej niż w ubiegłym kwartale, bo wtedy jeszcze tego ruchu w danej diecezji np. nie było. Istnieje zawsze możliwość takiej interpretacji statystyk, by wypadały mniej przerażająco, jeżeli nie zwala się tej postępującej apostazji na świat, sekularyzację, współczesne czasy, demokrację, czy Unię Europejską. Zatem przyczyny popularności i bezkarności ruchów są następujące:

 

  1. Promowanie ruchów przez watykańskich przeciwników Kościoła.
  2. Lobby ruchów w Watykanie jako jedynych wskaźników pozytywnych „wiosny Kościoła”.
  3. Daleko idące zaciemnienie rozeznawania duchów przez hierarchów.
  4. Daleko idąca brak troski o wiernych na każdym szczeblu hierarchii.
  5. Klerykalne układy na poziomie każdej diecezji.

Ponieważ Kościół działa hierarchicznie, to tolerowanie lub faworyzowanie pewnego stanu rzeczy na poziomie (1) i (2) oczywiście powoduje przenoszenie pewnych zapatrywań na szczeble niższe. Który bowiem biskup odważy się wyrzucić np. neokatechumenat z diecezji, jeżeli ruch ten popiera ten, a ten kardynał w Rzymie, a papież się ostatnio z nimi spotkał i pochwalił? Albo i odwrotnie: gdyby np. jakiś papież chciałby wystąpić przeciwko Opus Dei, to nie dość, że opuściłaby go część kurii i kardynałów, którzy są z tym ruchem związani, to jeszcze napotkałby opór na poziomie episkopatów lub diecezji, bo np. w diecezji X jedynie w miarę porządni księżą nie żyjący w notorycznych konkubinatach i głoszący naukę katolicką pochodzą właśnie z Opus Dei. Tę sytuację można by przedstawić analogicznie dla innych międzynarodowych ruchów, które oczywiście mają wpływy i finansowe i polityczne i kto wie jakie jeszcze. Zatem nie ma woli ani oddolnej, ani odgórnej. Często rzeczywiście większych skandali nie ma, a nawet, gdy są, jak w przypadku Legionistów Chrystusa, to zamiata się, co się tylko da pod dywan. Problem Ruchu Rodzin Nazaretańskich jest z pewnością na jakiejś płaszczyźnie porównywalny z Legionistami Chrystusa. Powstaje bowiem pytanie, jak i na ile tego rodzaju założyciel (przy czym ks. Dajczer skandali obyczajowych się z tego co wiemy nie dopuszczał) może coś naprawdę „zdrowego i katolickiego” utworzyć. Naszych zdaniem nie może i jakiś diabelski osad, jak w przypadku objawień prywatnych, pozostanie. Zatem przy obecnej sytuacji Kościoła wydaje nam się, że musimy polegać na własnym zdrowym rozsądku i spróbować podać jakieś kryteria świadczące o tym, że dana grupa, wspólnota czy ruch albo jest już sektą, albo w tym kierunku zmierza. Być może nie będą to kryteria kompletne, ale „sprawa ma charakter rozwojowy” i czasem lepiej napisać coś niż nic.

Istnieje w internecie trochę literatury na ten temat, jak rozpoznać sektę,[1] którą podajemy jako lekturę uzupełniającą, ale nie ma poradników o tym jak rozpoznać „sektę katolicką”. Spróbujemy przedstawić i takie kryteria, chociaż najprostsze kryterium brzmi: niezgodność z teologią i duchowością katolicką. Ale kto jest w stanie to ocenić? Przecież nie wszystko od razu widać, a niektórzy ewidentnie kłamią. Wszędzie jest grzech, wszędzie są ludzie, więc gdzie przebiega ta cienka granica pomiędzy „ludzkimi sprawami”, a kontrolą umysłu. Są to pytania zasadne i ciężkie i dlatego postaramy się na nie, choćby z zarysie, odpowiedzieć. Ponieważ wzorcem katolickiej wspólnoty jest zakon, gdyż rodzina, jako wspólnota jest jednak czymś innym (w zakonach wieczorem nie myje się dzieci), dlatego tym wszystkim cechą sektogennym przeciwstawimy, o ile się da, wzorce tradycyjnej duchowości katolickiej.

[1] http://www.katolik.pl/klamstwo-wiarygodnie-podane–czyli-jak-rozpoznac-sekte,1110,416,cz.html http://poradnia.gliwice.pl/Artykuly/Download/uwsekty.pdf http://www.effatha.org.pl/sekty/ogolne.htm#2

Nasze subskrypcje

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

7 dniowy bezpłatny okres próbny
Subskrybuj

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przełączenie przez administratora
Subskrybuj
error: Content is protected !!
×
×

Koszyk

%d bloggers like this: