Ten post ma jeden komentarz

  1. grzegorz

    Post o chlebie i wodzie to cudowna modlitwa ciała i Duszy która prowadzi do milosci.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Czyżby kolejny łańcuszek? 12 „złotych piątków”

Lotem błyskawicy rozeszła się wiadomość w internecie o „Drodze zbawienia czyli o 12-tu piątkach i ich cudownych skutkach duchowych”. Gdy spojrzy się na całość „modlitwy”, która już od dawna krąży wśród ludzi, czy chociażby na obietnice, to trudno mówić o „cudownych skutkach duchowych”. Święty Paweł wyraźnie pisze w Liście do Galatów: ” Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.” (1, 6-7).

Całość tych „złotych piątków” wygląda tak:

nowy2

nowy4t

Tekst przypomina rozsyłane kiedyś tzw. łańcuszki św. Antoniego. Autora tego łańcuszka nie sposób dziś namierzyć, jako że liścik znany był już w… średniowieczu („De xii diebus veneris. Clemens Romanus pontifex hanc parabolam invenit in canonibus apostolorum : dies veneris in pane et aqua sunt observandi”) i oczywiście prawem łańcuszka zdążył z tysiąc razy zmienić treść, formę, no i „patrona”, bo pierwotnie autorstwo przypisywano św. Klemensowi Rzymskiemu, papieżowi (zm. ok. 100), a w XIX wieku już Klemensowi XIII.

Przypominamy, że papież Klemens XIII był pierwszym z papieży, który zatwierdził nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Uczynił to w roku 1765 – prawie sto lat po objawieniach danych św. Małgorzacie Alacoque. Decydujący w tej sprawie stał się memoriał biskupów polskich wysłany do tegoż papieża w 1765 roku. Memoriał podaje najpierw historyczny przegląd kultu, z kolei uzasadnia bardzo głęboko godziwość i pożytki płynące z tego nabożeństwa. Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół. Leon XIII 31 grudnia 1899 roku oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

12 złotych piątków ma zatem za zadanie, odsunąć myśli od Pierwszych Piątków Miesiąca i promować „nową formę zbawienia”, którą szybko podchwyciły portale i blogi internetowe („katolickie”). Dziwne są obietnice związane z poszczególnymi piątkami – jakże różne od obietnic danych św. Małgorzacie M. Alacoque.

 Czcicielom Swego Serca Pan Jezus obiecał:

1.    Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

2.    Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.

3.    Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach.

4.    Będę ich bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie przy śmierci.

5.    Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.

6.    Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia.

7.    Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

8.    Dusze gorliwe dojdą szybko do wysokiej doskonałości.

9.    Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony.

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeństwo, będą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną.

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

/wotiw/

Tradycja i Wiara – Prenumerata

Automatyczna 19,90 zł lub 29,90 zł miesięcznie

Manualna 160 lub 90 zł co 3 miesiące

Manualna 2120 zł lub 180 zł co 6 miesięcy

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: