Tradycja i Wiara

Czy usunięcie psalmu 50 z Triduum spowodowało plagę cudzołóstw?

Czas lektury: 2 minuty

Ponieważ o Tenebrae napisaliśmy już sporo, toteż obecnie skupimy się na psalmie 50, słynnym Miserere, psalmie Dawida, który ułożył po grzechu z Batszebą. Carol Byrne zadaje pytanie, czy eliminacja tegoż psalmu wpłynęła na zmiany moralności po 1955/6 roku? Odpowiedź jest twierdząca, chociaż trudno tego statystycznie dowieść. Często pojawia się argument, jak ostatnio w The Pillar, iż spadek ilości powołań czy uczestnictwa w Mszy Św. zaczął się już przed Soborem.

Święcenia diecezjalne w Europie
Święcenia diecezjalne w USA

Święcenia diecezjalne Trzeci Świat

Jest to prawdą, gdyż zaczął się dokładnie po reformach z 1956 roku. Ludzie wybici z wielowiekowego rytmu, którzy nagle mieli pojawiać się w kościołach w środku nocy, by rzekomo naśladować pierwszych chrześcijan, dali sobie z tym spokój, szczególnie wtedy, gdy pozbawiono ich tego, co w liturgii lub świątecznych zwyczajach lubili najbardziej. Dla jednych były to Tenebrae, dla innych święcenie pól czy święte schody, które są akurat w tym praskim kościele, w którym odbywa się obecnie Tridentina. Pozbawić katolika Triduum, to tak jak dziecka choinki. Obrazi się i już nie przyjdzie.

Autor po raz pierwszy zetknął się z Tenebrae w wykonaniu The Tallis Scholars śpiewających utwory Victorii tuż po studiach, gdy zjechał do Warszawy. Długo nie mógł oderwać się od tej płyty, bo muzyka ta była piękna, uduchowiona i wzniosła. Jednak zupełnie nie wiedział, jak zaszeregować to liturgicznie, bo go na studiach tego nie uczyli. Znajomi muzycy opowiedzieli mu, że śpiewano to „w Średniowieczu”, co nie za bardzo zgadzało się z Victorią, który komponował w Renesansie. Dopiero po pierwszej lekturze cyklu Byrne uświadomił sobie, czym są Tenebrae, a po raz pierwszy wykonywał je w liturgii jako solista chorałem gregoriańskim w Czechach w tym roku, chociaż jako chórzysta znał je we fragmentach w różnych układach. Dopiero odkrycie Tradycji pozwoliło mu zebrać te wszystkie muzyczny okruchy i uświadomić sobie, że kiedyś to żyło i nie było jedynie wykonaniem koncertowym. Nawet Tenebrae śpiewane trzeźwym chorałem gregoriańskich są poruszające, a czym byłoby dopiero wysłuchać ich w jakimś profesjonalnym wykonaniu w układzie np. Charpentiera czy Palestriny? Kiedyś ludzie mieli więc zarówno liturgię jak i koncert, inaczej niż obecnie.

Psalm 50 odmawiany był podczas całego Wielkiego Postu, a zwłaszcza podczas Triduum bardzo często. Działo się tak, ponieważ akurat ten psalm jako pokutny ma moc wymazywania grzechów powszednich. W czasach, w których istniała tylko jedna pokuta publiczna za grzechy ciężkie i publiczne, to jest za:

  1. apostazję,
  2. cudzołóstwo,
  3. morderstwo

za resztę grzechów pokutowano pozasakramentalnie, odmawiając psalmy pokutne, w tym psalm 50. Właśnie ten psalm odbierany był jako wyjątkowo skuteczny. Piszący te słowa odmawia go niekiedy za siebie lub innych i może to odczucie potwierdzić. Z pewnością odmawianie tego samego psalmu kilka razy dziennie może być nużące, ale jest to dobry sposób pokuty, pozyskania odpustu częściowego dla siebie i innych, a wszyscy kiedyś w czyśćcu będziemy żałować, że nie odmawialiśmy Miserere dużo częściej.

A co ma to wspólnego z cudzołóstwem?

Ano to, że aby świeccy nie grzeszyli, np. przeciwko Szóstemu Przykazaniu duchowni, to jest księża, zakonnicy i zakonnice powinni ściągnąć na nich „ochronny parasol łaski” poprzez swoje modły.

Wydaje się, że modlitwa szczepu z filmu Avatar trafnie oddaje tę myśl, bo ezoterycy dobrze czują wymiar duchowy. Jeśli święci ludzie się modlą, wówczas na świat wypływają pozytywne „wibracje”, rozlewana jest łaska, powstrzymywane są demony. Skoro odjęto modlitw w Wielkim Tygodniu, a zwłaszcza zarzucono prawie całkowicie psalm 50, toteż potrzebna łaska nie jest na świat wylewana. Niestety musimy przyjąć, że „reformatorzy” bardzo dobrze wiedzieli, gdzie i jak śrubę łaski przykręcić. Zaniechano tego, co było najbardziej skuteczne. Przecież Tenebrae nie tylko było piękne, ale i skuteczne. Opowiadały historię zbawienia i rozlewały łaskę na wszystkich w nich uczestniczących i na cały świat. Obecnie są śpiewane tam, gdzie odprawiane jest Tradycyjne Triduum, więc w kilkunastu miejscach na świecie, w „podziemiu” po Traditionis Custodes. Ale Bergoglio wieczny nie jest, kiedyś umrze, a Tenebrae wrócą do łask. Amen.

Darowizna przez Paypal

Chcesz pomóc przez Paypal? Wybierz dowolną kwotę. Jeśli możesz, przejmij opłaty Paypal, to więcej do nas dotrze. Dobroczyńców zapewniamy o modlitwie. Bóg zapłać!

20,00 zł

Translate

Reklama

Ostatnie wpisy

Komentarze

Popularne

Bractwo św. Piusa X nie jest wyjściem: Przyczyny moralne (3 z 3)
Bractwo św. Piusa X: nadużycia seksualne w Afryce, ks. Stehlin doprowadzał chłopców
Bractwo św. Piusa X nie jest wyjściem: Przyczyny moralne (1 z 3)
Ponowne święcenia kapłańskie ks. Jacka Bałemby SDB. Kapłaństwo jako takie (1 z 4)
Niska skuteczność egzorcystów - czy musi tak być?
Św. Grzegorz Cudotwórca i demony w przedmiotach

Archiwa

Hierarchicznie
Chronologicznie

Podziel się

Reklama

Nasze Produkty

Datki

Darowizna przez Paypal

Chcesz pomóc przez Paypal? Wybierz dowolną kwotę. Jeśli możesz, przejmij opłaty Paypal, to więcej do nas dotrze. Dobroczyńców zapewniamy o modlitwie. Bóg zapłać!

20,00 PLN

Dodaj komentarz

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

3 dniowy okres próbny gratis
Subskrybuj

Przelewem

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 12 Miesięcy

Indywidualna

330,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj