Collectio rituum – Spis błogosławieństw

Data

Posłuchaj
Oceń post

 

CwGP-txWEAAJele

 

Collectio rituum Błogosławieństwa spis treści

Collectio rituum Błogosławieństwa spis treści(1)

Ponieważ to sprawdzenia zawartości Collectio rituum konieczna jest łacina, bo niestety indeks nie został przetłumaczony, toteż załączamy tutaj tłumaczenie spisu treści samych błogosławieństw, które naszych czytelników najbardziej interesują. Tłumacząc to trudno być patriotą, gdyż z 72 błogosławieństw niezarezerwowanych przetłumaczonych zostało w Collectio rituum na polski jedynie 33, a z tzw. 79 rezerwatów całe 3, co daje w sumie 36 błogosławieństw z 151. Na pytanie, co ci wszyscy księża przed Soborem z czasem robili, odpowiedzieć trzeba, że z pewnością nie tłumaczyli z łaciny na polski. Lenistwo jest niestety wybitnie polską cechą narodową, którą pokrywa argumentacja, że:

  • Za komuny to był przydział papieru, więc za dużo drukować było nie można.
  • Przedtem była Wojna, więc ciężko było.
  • Przed wojną było Dwudziestolecie i wtedy były inne problemy niż tłumaczenie Rituale z roku 1614.
  • Przedtem były rozbiory i wtedy było naprawdę ciężko, bo zaborca nie dawał.
  • Przed rozbiorami była demokracja szlachecka i sejmiki były zrywane.
  • Przedtem był podział dzielnicowy, od którego się wszystko zaczęło.
  • etc.

O tym, że polskim księżom zawsze się spieszyło, żeby sobie po wyczerpujących obowiązkach duszpasterskich odpocząć, świadczy fakt umieszenie jedynie formuły krótszej, jakby formuła dłuższa gryzła. Piszący te słowa już widzi, że jak on wszystkich błogosławieństw z Rituale nie przetłumaczy, to nikt tego za niego nie zrobi. Może się pod tym względem myli, chociaż dotychczasowa historia tłumaczenia tekstów liturgicznych z łaciny na polski dowodzi, że niestety nie. Skąd wziął się ten cały Sobór, a przedtem Reformacja ze swoimi językami narodowymi? Z lenistwa, bo nie chciało się łaciny uczyć, a potem jej stosować.

Jakkolwiek by było, zbliża się teraz okres wizyt kolędowych więc mając już księdza w mieszkaniu zamykamy drzwi od wewnątrz, spuszczamy żaluzje i nie biorąc jeszcze broni do ręki grzecznie prosimy, by ksiądz nam to i owo po łacinie poświęcił, a jeśli będzie się bronił wprowadzamy inne argumenty. W sumie ksiądz nie ma prawa nam odmówić, bo z Collectio rituum korzystać może, a jak uważa, że nie , wówczas klarujemy kwestię pisemnie z jego kurią, przez co zmniejszamy własną irytację oraz pomagamy innym. Na ewentualne pytanie, które może powstać, gdy mamy dzieci, czy Błogosławieństwo koni lub innych zwierząt ze strony 259 można pobłogosławić świnkę morską, kotka lub królika miniaturkę odpowiadamy twierdząco. Błogosławieństwo to nie precyzuje, że chodzi wyłącznie o zwierzęta pociągowe, chociaż ucieka się do wstawiennictwa św. Antoniego, jak się zdaje pustelnika. Zatem świnkę morską też pobłogosławić można, a jak ciężko zachoruje trzeba zastosować błogosławieństwa chorych zwierząt z Rituale, które niestety drogi do Collectio rituum nie znalazły, a szkoda.

 

Collectio rituum Błogosławieństwa spis treści

 

Nasze subskrypcje

Miesięczna

Indywidualna

29,90 zł

7 dniowy zniżkowy okres próbny
Subskrybuj

Roczna

Indywidualna

299 zł

7 dniowy zniżkowy okres próbny
Subkskrybuj

Rodzinna miesięczna

Do 6 osób

49,90 zł

7 dniowy zniżkowy okres próbny
Subskrybuj

Rodzinna roczna

Do 6 osób

499 zł

7 dniowy zniżkowy okres próbny
Subskrybuj

Przelewem za 3 Miesiące

Indywidualna

90,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 6 Miesiący

Indywidualna

180,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Przelewem za 12 Miesięcy

Indywidualna

330,00 zł

Ustaje automatycznie, przyłączenie przez administratora
Subskrybuj

Więcej
wpisów

You cannot copy content of this page
×
×

Koszyk

Tradycja i Wiara