Augustyn Arndt S.J.: „Odpusty“ (3) Skarbiec Kościoła (thesaurus Ecclesiae) podstawą odpustów

Jacopo_vignali,_san_michele_arcangelo_libera_le_anime_del_purgatorio

Ks. Arndt SJ przedstawia w piękny sposób katolicką naukę o skarbcu Kościoła (thesaurus Christi), w którym znajdują się nieskończone zasługi Chrystusa, NMP i wszystkich świętych. W kontekście odpustów może paść pytanie:

Skoro Kościół “dopłaca” ze swojego “konta” za zadośćuczynienie skutkom czasowym moich grzechów i grzechów innych ludzi, którzy z tego “konta” korzystają, to czy to “konto” nigdy się nie wyczerpie?

Nie wyczerpie się, ponieważ zasługi Chrystusa jako Boga-Człowieka są nieskończone, Najświętszej Maryji Panny olbrzymie, a świętych także wielkie, choć różne. Także wszyscy żyjący mogą ofiarować swoje zasługi, ofiary i cierpiania do skarbca Kościoła. Więc starczy dla wszystkich, tymbardziej że mało kto o tym dziś wie i mało kto korzysta, a podobno dusze czyśccowe jęczą, bo mało kto o nich myśli.

Po kliknięciu obrazek ulegnie powiększeniu

 

9 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-8(1)10 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-9(1)11 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-10(1)12 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-11(1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-11(1)

Reklamy