Augustyn Arndt S.J.: „Odpusty“ (2) Świętych Obcowanie podstawą odpustu

Jacopo_vignali,_san_michele_arcangelo_libera_le_anime_del_purgatorio

Ks. Arndt SJ ukazuje teologiczne podstawy odpustu, którymi jest Mistyczne Ciało Chrystusa i Świętych Obcowanie. Wszystkie członki Kościoła tj. Kościoła Walczącego na ziemi, Kościoła Cierpiącego w czyśccu i Kościoła Tryumfującego w Niebie tworzą jedno Ciało Chrystusa z Chrystusem jako Głową. A ponieważ w organizmie jedne komórki niejako “pomagają” innym lub współodczuwają z innymi, dlatego nie tylko  grzech jednostki ma wpływ na całość, ale i zasługi jednostki. Ponieważ konstytucja Lumen Gentium nie posługuje się terminem Kościół Walczący, a i pozostałych częściach Kościoła mówi mocno ogólnikowo, rozszerzając granice Kościoła praktycznie w nieskończoność, dlatego nauka o duchowym wspomaganiu poprzez świętych obcowanie, artykuł naszej wiary, jest katolikom prawie zupełnie nieznana, bo nikt im o tym nie mówi. A tymczasem Kościół to nie tylko poziom, ale przede wszystkim pion czyli czyściec i niebo. Dlatego następne wywody ks. Arndta SJ z czasów kiedy to jezuici byli katoliccy należy czytać w “nabożnym skupieniu”, jakby to ujął sam ks. Arndt SJ, a którego duszę pomodlić się też warto. Trzy razy Wieczny odpoczynek.

Po kliknięciu obraz ulegnie powiększeniu

Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-5(1)Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-6(1)

 

 

 

 

 

Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-7(1)9 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-8(1)9 Odpusty_Podrecznik_dla_duchowienstwa_i_wiernych_Opracowal_Ks_Augustyn_Arndt_TJ_Krakow_1890-8(1)

Reklamy

1 thought on “Augustyn Arndt S.J.: „Odpusty“ (2) Świętych Obcowanie podstawą odpustu

  1. Z polecenia Redakcji tłumaczę pierwszą część tego dzieła ku pożytku innych. Na stronie 16 jest jedno zdanie, które wydaje się być poza kontekstem: “Przywłaszczenie bowiem tejże męki ludziom niedostaje w cierpieniach Chrystusowych”. Co to mogłoby znaczyć?

Komentarze są wyłączone.